1. Alphabet Google planuje wnieść 25 mln euro do nowo utworzonego Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji w celu zwalczania fałszywych wiadomości. Europejski Fundusz Mediów i Informacji został uruchomiony w marcu 2021r. przez Fundację Calouste Gulbenkiana i Europejski Instytut Uniwersytecki i ma na celu pozyskanie naukowców, osób sprawdzających fakty, organizację non-profit i inne podmioty działające w interesie publicznym do pomocy w walce z fałszywymi wiadomościami. Więcej informacji tutaj.
2. Zespół naukowców z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) stworzył nowe narzędzie o nazwie Bayes-TrEx, które pozwala programistom i użytkownikom na uzyskanie przejrzystości w tworzonych modelach AI. Program pomaga ludziom lepiej zrozumieć i rozwijać modele sztucznej inteligencji poprzez wyszukiwanie i wyróżnianie typowych scenariuszy. Mimo ciągłego wykorzystywania SI i jej rozwoju, ludziom wciąż brakuje całościowego zrozumienia możliwości i zachowań sztucznej inteligencji. Więcej informacji tutaj.
3. Stworzono system, który wykrywa błędy przy samodzielnym podawaniu leków. Bezprzewodowa technologia czujników może pomóc w doskonaleniu techniki stosowania przez pacjentów inhalatorów i penów insulinowych. Naukowcy z MIT twierdzą, że system, który może być zainstalowany w domu, może ostrzegać pacjentów i opiekunów o błędach w przyjmowaniu leków i potencjalnie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych wizyt w szpitalu. Więcej informacji tutaj.
4. Powstała nowa metoda zwana holografią tensorową, która może umożliwić tworzenie hologramów na potrzeby wirtualnej rzeczywistości, druku 3D, diagnostyki medycznej i może działać na smartfonie. Wykorzystano SI do generowania hologramów 3D w czasie rzeczywistym. Więcej informacji tutaj.
5. Zespół naukowców z Technical University of Munich (TUM) opracował nowy system wczesnego ostrzegania dla pojazdów, które wykorzystują sztuczną inteligencję do uczenia się na podstawie tysięcy rzeczywistych sytuacji na drogach. Wyniki pokazują, że jeśli system ten zostanie zastosowany we współczesnych pojazdach autonomicznych, może on z ponad 85% dokładnością ostrzegać z siedmiosekundowym wyprzedzeniem przed potencjalnie krytycznymi sytuacjami, z którymi samochody nie poradzą sobie same. Więcej informacji tutaj.
6. Według prognozy Faethm AI, tylko w tym roku ponad 1,4 mln miejsc pracy (4,8 % miejsc pracy) w Wielkiej Brytanii może zostać zastąpionych przez automatyzację. Przewiduje się, że kolejne 2,9 procent będzie wspomagane przez AI. Więcej informacji tutaj.
7. Południowokoreański chatbot udostępniony na Facebooku został wyłączony po tym, jak zaczął nawoływać do nienawiści wobec osób czarnoskórych, lesbijek, niepełnosprawnych i transseksualistów. Lee Luda, bot konwersacyjny, który naśladuje osobowość 20-letniej studentki, powiedział jednemu z użytkowników, że “naprawdę nienawidzi” lesbijek i uważa je za “obrzydliwe”. Firma przeprosiła za urządzenie i zobowiązała się do jego aktualizacji. Więcej informacji tutaj.
8. Toyota buduje “miasto przyszłości” – the Woven City – napędzane przez roboty i AI dla 2000 pracowników i ich rodzin. Miasto będzie zarządzane przez jeden system operacyjny i będzie posiadało drogi przeznaczone dla pojazdów autonomicznych. Miasto ma powstać w Japonii. Więcej informacji tutaj.
9. Firma NIO zdobywa nagrodę za doskonałość sztucznej inteligencji [Artificial Intelligence Excellence Award] w 2021 r. NIO została wyróżniona za NOMI – samochodową sztuczną inteligencję. NOMI to cyfrowy asystent przeznaczony dla deski rozdzielczej, który posiada interfejs przypominający twarz, który obraca się i mruga “oczami”, aby zwrócić się bezpośrednio do każdego pasażera pojazdu. Więcej informacji o NIO tutaj.
Autor: Agata Konieczna